WYCZERPUJĄCY PRZEWODNIK po wyborze keyboarda i pianina.

Ten artykuł pochodzi ze starej wersji serwisu. Podstrona może nie wyglądać poprawnie, a treść może być nie do końca aktualna za co przepraszamy.

Poczatkujący student nauki gry na keyboardzie z pewnością potrzebuje dobrego instrumentu do gry. Pomyśl o tym. Jeśli chcesz zacząć biegać z pewnością wyposażysz się w dobrą parę butów. Czy jednak potrzebujesz kupić profesjonalne buty za na przykład pół tysiąca złotych? Myślę, że na początek byłaby to przesada. Raczej nie mogą być to także klapki czy trampki za 10zł, ponieważ mogą spowodować kontuzję lub przez ich złe dopasowanie do tego sportu, całkowicie zniechęcić z rozwoju w tej dziedzinie. Co prawda gra na pianinie lub keyboardzie rzadko prowadzi do kontuzji (rzadko, nie znaczy że nigdy… ), jednak zły keyboard może zniechęcić do gry na nim, jeszcze bardziej niż złe buty do biegania. Jak znaleźć złoty środek i jaki keboard / pianino wybrać, by było w odpowiedniej cenie ale także odpowiednio dopasowane do poziomu gry? Przedstawię Ci kilka możliwości. [ad2]

Pianino akustyczne, pianino cyfrowe i keyboardy.

Masz 3 podstawowe możliwości. Instrumenty wymieniłem w kolejności od najdroższych i najbardziej profesjonalnych, do najtańszych, i teoretycznie najmniej profesjonalnych. Które będzie odpowiedni dla Ciebie? Postaram przybliżyć Ci każdy z nich, a także dam Ci kilka wskazówek, byś nie przepłacił, a instrument który wybierzesz spełniał rewelacyjnie swoją rolę. Musisz także wiedzieć, że wybór w tych 3 podstawowych kategorii to dopiero początek. W każdej z nich, można także natrafić na buble, które nie są warte pieniędzy za które sprzedawane. O tym później. Najpierw przybliżę Ci pierwszą z Opcji czyli:

Pianino akustyczne

Oprócz tego, że są najbardziej profesjonalne i najdroższe, są także największe. Jeśli możesz sobie na nie pozwolić, masz w domu wystarczająco miejsca a także wiążesz swoją przyszłość z grą na klawiszach – nie ma co owijać w bawełnę – pianino akustyczne będzie najlepszym wyborem. Jak to jednak zawsze w życiu bywa, musimy iść na kompromisy. Jeśli wybierzesz pianino cyfrowe lub odpowiedni keyboard, nie będzie to wielki kompromis, ponieważ na nich również możesz z powodzeniem nauczyć się gry, wydając znacznie mniej pieniędzy.

Dlaczego pianino akustyczne jest najlepsze?

Pianino akustyczne to instrument, który wytwarza dźwięk przez prawdziwe struny i drewno, z których jest zbudowany. Przez to, instrument można wręcz „poczuć”. Dźwięk jest naturalny i w 100% odwzorowuje naszą grę. [ad3] Niestety dobre pianina akustyczne są bardzo drogie. Mówiąc bardzo drogie w żadnym stopniu nie przesadzam. Ceny dobrych pianin zaczynają się od 10 tysięcy złotych, aż do 15 lub 20 tysięcy. Dlatego, jeśli zarabiasz miesięcznie mniej niż 5-10 średnich krajowych, zabraniam Ci myśleć o zakupie takich pianin na początek Twojej nauki 🙂 Zamiast tego… czytaj dalej.

Pianina cyfrowe i keyboardy

Jeśli nie chcesz od razu rzucać się na głęboką wodę i wydawać tysięcy złotych na pianino akustyczne, z pomocą przychodzą Ci Pianina cyfrowe i keyboardy. Główna róznica między nimi a pianinem akustycznym jest w sposobie wydobywania dźwięku. W przeciwieństwie do pianina akustycznego, pianina cyfrowe i keyboardy nie wytwarzają dźwięku, a odtwarzają wcześniej nagrane dźwięki, za pomocą wbudowanych głośników. Dawniej przewaga akustyków była ogromna, jednak teraz, wraz ze wzrostem techniki, urządzenia cyfrowe nie odstają już tak bardzo i potrafią wiernie odwzorować pianino akustyczne. Są także lżejsze i tańsze. Przybliżę Ci teraz główne różnice między pianinem cyfrowym a keboardem:

– Pianino cyfrowe:

  
 • Najczęściej mają 88 klawiszy, tak jak pianina akustycznegomożliwie najdokładniejsze odwzorowanie dźwięku
 • 
 • większe głośniki, często cały system głośników
 • 
 • większa obudowa, często z materiałów przypominających pianino akustyczne.
 • 
 • Brak automatycznego akompaniamentu
 • 
 • prostszy wygląd, bardziej klasyczny, mniej przycisków, wyświetlaczy.

– Keyboard

  
 • Najczęściej posiada 61 klawiszy
 • 
 • mniej dokładne odwzorowanie dźwięku
 • 
 • mniejsze głośniki
 • 
 • lekka, plastikowa obudowa
 • 
 • automatyczny akompaniament
 • 
 • bardziej skomplikowany wygląd, więcej przycisków itd.

Co jest najważniejsze dla Ciebie przy wyborze pianina cyfrowego lub keyboardu?

Te rzeczy są dwie:

Potrzebujesz minimum 61 klawiszy, czyli 5 oktaw.

61 klawiszy nie wystarczy by zagrać wszystko, lecz pozwoli zagrać Ci prawie wszystko, zwłaszcza na początku. Więcej klawiszy potrzebnych jest najczęściej podczas gry rozbudowanych utworów klasycznych.

Potrzebujesz klawiaturę ważoną, inaczej dynamiczną.

To taka klawiatura, która reguluje głośność i dźwięk instrumentu, w zależności od siły nacisku na klawisz. W instrumentach klawiszowych, które nie są zaopatrzone w taką funkcję, dźwięk jest bardziej „płaski” i brzmi mniej naturalnie. Co najgorsze, zaczynając naukę na instrumencie bez klawiatury dynamicznej, Twoje palce przyzwyczajają się do tego, że niezależnie od siły nacisku, dźwięk będzie ten sam.

Cena

Jeśli chcemy kupić keyboard na którym dłużej pogramy i będzie można uznać go nie za zabawkę, lecz prawdziwy sprzęt do nauki gry, musimy wydać dobre kilkaset złotych. Jeśli nie chcesz tyle wydawać, przeczytaj: Tani keyboard na początek

Keyboardy polecane przez nas:

(Niektórzy sprzedawcy w ramach gratisu dodają np. siedzenie do keyboardu lub stojak na nuty, trzeba sprawdzać w poszczególnych sklepach.) Yamaha psr e443 Yamaha psr e343 / mój sprzęt Casio CTK 1200 Casio SA 46

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą cechą, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze keyboardu, jest: klawiatura dynamiczna i ilość klawiszy (5 oktaw) A najważniejsze ze wszystkiego, to zacząć grać!
SPRAWDŹ TAKŻE NASZE PRODUKTY: ZOBACZ INNE PIOSENKI: