Jak grać na gitarze z tabulatur?

1. Jak wygląda tabulatura?

Tabulatura na gitarę, to 6 poziomych linii z naniesionymi na nich liczbami.

2. Co oznaczają liczby na tabulaturze?

Na liniach są naniesione numery. Numer oznacza, na którym progu należy nacisnąć strunę. Zobaczmy przykład:

Liczba znajduje się na drugiej linii od góry. To znaczy, że będziemy zajmować się drugą struną, licząc od najcieńszej.

Liczba w tabulaturze to 1, dlatego naciśniemy strunę na pierwszym progu. Następnie pozostanie nam szarpnięcie tej struny prawą ręką, by wydobyć dźwięk.

To wszystko, pierwszy dźwięk z tabulatury został zagrany!

UWAGA: Jeśli w tabulaturze zobaczysz cyfrę 0, to znaczy, że musisz szarpnąć strunę bez naciskania żadnego progu.

Kolejne dźwięki do zagrania będą pojawiały się po kolei, po prawej stronie (tabulatury czytamy tak, jak jest tekst – od lewej do prawej).

3. Poznaj części gitary.

4. Prawidłowa postawa podczas gry.

Prawidłowe ułożenie gitary to jeden z ważniejszych tematów. Osoby praworęczne szarpią struny prawą ręką. Lewa ręka będzie naciskała progi na gryfie i stabilizowała gryf.

Usiądź na krześle. Gitarę trzymaj tak, by najcieńsza struna była skierowana w stronę podłogi, a najgrubsza w stronę sufitu. Tył gitary powinien dotykać twojego brzucha. Ciężar gitary powinien spoczywać na prawej nodze.

Lewa dłoń: Ułóż dłoń w kształcie litery V (stworzonej przez kciuka i palec wskazujący) i chwyć gryf od spodu. Musisz być w stanie płynnie poruszać tą ręką wzdłuż gryfu.

Prawa dłoń: Prawa dłoń będzie miała za zadanie “szarpanie” odpowiednich strun. Struny szarpiemy w okolicach otworu rezonansowego.

5. Jak nastroić gitarę?

Strojenie gitary to kolejna kluczowa sprawa. Dobrą praktyką jest sprawdzenie, czy gitara jest nastrojona przed każdym jej użyciem.

Jest kilka sposobów strojenia gitary. Jednak na początek absolutnie najłatwiejszym, jest użycie aplikacji. Wybrana przez nas najlepsza aplikacja to guitar tuna.

Po zainstalowaniu i otworzeniu aplikacji, wybierz instrument gitara (6 strun). Po pojawieniu się gitary, proponujemy odznaczyć funkcję “auto” w prawym górnym rogu.

Dotknij na telefonie nazwę struny np. “E” (najgrubsza). Następnie wydaj dźwięk tą struną, przez szarpnięcie jej prawą ręką (lewą ręką nie naciskaj żadnego progu.).

Na telefonie zobaczysz wskaźnik. Jeśli świeci się na zielono, to znaczy, że struna jest prawidłowo nastrojona. Jeśli jest innego koloru – to znaczy, że musisz kręcić kluczem tak, by struna była prawidłowo napięta. Powtórz tę czynność z każdą struną.

Teraz możesz przejść do prostych utworów, np. tych dla dzieci [utwory dla dzieci]

Zajrzyj również do naszego sklepu, z autorskimi książkami z tabulaturami i nutami [kliknij tu]