JAK GRAĆ NA KALIMBIE?

Poradnik z wszystkim co musisz wiedzieć.

Przeczytaj i raz na zawsze dowiedz się, jak grać na kalimbie.

Gra na Kalimbie może przynieść radość zarówno początkującym, jak i doświadczonym muzykom. Dźwięk kalimby jest przyjemny i melodyjny, a co najważniejsze gra na kalimbie jest bardzo prosta. Grać na niej może nauczyć się absolutnie każdy, niezależnie od
poziomu umiejętności, ponieważ sposób wydobywania dźwięków jest naprawdę prosty.

Pierwsze melodie zaczniesz grać już niedługo!

Za chwilę przedstawimy Ci podstawowe zagadnienia związane z nauką gry na tym wyjątkowym instrumencie, który powstał w Afryce Zachodniej. 

Zaczynamy!

Co zawiera ten artykuł?

Artykuł ten uczy najważniejszych zagadnień gry na kalimbie i powstał na podstawie instrukcji dołączonej do naszych książek.

Po przeczytaniu tego artykułu poznasz najważniejsze zasady grania na kalimbie. Zachęcamy jednak również do skorzystania z naszej instrukcji, gdzie poruszyliśmy jeszcze więcej zagadnień oraz wytłumaczyliśmy je jeszcze dokładniej i dodaliśmy kilka ilustracji i rysunków. 🙂

Artykuł ten łączy się z serią książek “kalimba, w której możesz znaleźć setki specjalnie dostosowanych nut dla początkujących. Nuty te będą idealne do wdrożenia wiedzy z tego artykułu w praktyce. Wszystkie książki z serii “Kalimba” znajdziesz w zakładce: Nasze produkty.

CZĘŚĆ 1: BUDOWA INSTRUMENTU I OZNACZENIA DŹWIĘKÓW

Podstawowe informacje

Kalimba składa się z małego, drewnianego pudła rezonansowego z metalowymi blaszkami. Każda z nich wydaje inny dźwięk i jest opisana numerem od 1 do 7. Im wyższy numer i dalej od środka kalimby tym wyższy dźwięk.

Nad niektórymi cyframi zapisana jest kropka. Dźwięki na kalimbie powtarzają się: jest kilka numerów 1, numerów 2 i tak dalej. 

Żeby je rozróżnić, nad wyższymi zapisuje się jedną kropkę, a nad najwyższymi dwie. 

CZĘŚĆ 2: JAK GRAĆ PIOSENKI Z KSIĄŻKI?

Każdorazowo zanim rozpoczniesz grę najlepiej jest sprawdzić, czy kalimba jest dobrze nastrojona. Strojenie Kalimby może wydawać się trudnym i zniechęcającym zadaniem dla tych  ale w rzeczywistości jest to całkiem łatwe. Jak to zrobić znajdziesz w naszej instrukcji dołączonej do książek.

Gra na kalimbie jest bardzo prosta – każda piosenka została zapisana przy pomocy numerów

Aby dobrze zagrać piosenkę, wystarczy, że będziesz po kolei „wciskaćblaszki z odpowiednimi numerami. Gramy, naciskając kciukami blaszki, najlepiej na samych ich końcach. Np. by zagrać Sto lat, sto lat” musisz po kolei nacisnąć blaszki: 5, 3, 5, 3

CZĘŚĆ 3: POSTAWA PODCZAS GRY

Kalimbę najlepiej trzymać oburącz. Przyjmij do tego wygodną pozycję – możesz trzymać kalimbę w rękach w powietrzu, czy położyć ją na nogach. Nie ma to większego znaczenia, póki trzymasz instrument w dwóch rękach, grając kciukami

 

CZAS NA PRAKTYKĘ!

Przedstawiliśmy Ci podstawowe informację potrzebne do gry na kalimbie. Opisaliśmy je w najłatwiejszy możliwy sposób, zawierając jedynie naprawdę potrzebne i praktyczne informacje.  Systematyczne ćwiczenie to klucz! Wszystkie kwestie, na początku niejasne, z biegiem czasu staną się oczywiste i przy odrobinie cierpliwości  już niedługo będziesz mógł grać piękne melodie na swojej kalimbie.

Zachęcamy do ćwiczeń na naszych specjalnie przygotowanych nutach do gry na kalimbie.

Muzyka to piękna, ale i wymagająca sztuka. Na pewno po drodze spotkasz małe i większe chwile zwątpienia. Dziel utwór na małe fragmenty, graj go powoli, ale realizując założony rytm. Jeżeli jakiś fragment utworu jest szczególnie trudny, przećwicz go kilka, kilkanaście razy, a następnie daj sobie czas na odpoczynek. Prawdopodobnie po kilku godzinach lub następnego dnia będzie o wiele łatwiej.

Daj sobie czas i ciesz się każdym nowo nauczonym fragmentem. Szybko ułożą się w zgrabną piosenkę!

Znajdź tutaj najlepsze darmowe automaty do gry:https://kasyna.playsafepl.com/automaty-online/darmowe-gry-na-automatach/

Życzymy Ci samych pięknych chwil z tym wyjątkowym instrumentem. Powodzenia!