Na początek poznaj części ukulele:
Najważniejsze z nich to struny (uwaga: w przeciwieństwie do gitary są tylko 4!), progi oraz stroiki. Jeśli miałeś/aś już do czynienia z gitarą, będzie Ci prościej – ukulele jest od niej nieco łatwiejsze. Jeśli jednak zaczynasz przygodę z instrumentami od ukulele, to też dobrze! Poznasz podstawy na mniejszym instrumencie, a później, jeśli zechcesz, możesz rozwijać się dalej, ucząc się gry na gitarze.
Na początek poznaj części ukulele:
Ukulele trzymamy tak, aby gryf znajdował się po lewej stronie. Lewą ręką będziemy naciskali struny, a prawą je szarpali. Początkujący często pytają, w jaki sposób należy opierać instrument. Odpowiedź jest prosta: tak, żeby było wygodnie 🙂 Oczywiście ważna jest stabilizacja, dlatego polecamy oprzeć ukulele na nodze, objąć prawą ręką i trochę przytulić. Kiedy instrument nie będzie się ruszał, będzie zdecydowanie prościej.
Strojenie:
Grę na ukulele zawsze rozpocznij od nastrojenia instrumentu. Możesz skorzystać z przeznaczonej do tego aplikacji, np. Guitartuna. Niezbędne do tego jest poznanie nazw strun. Jak widzisz na załączonym obrazku, ukulele ma tylko 4 struny. Może cię nieco zdziwić, że nie są ułożone po kolei, jeśli chodzi o wysokość dźwięku. Nie martw się, tak ma być 🙂 Pierwsza struna (czyli trzymając instrument jak do gry – „od sufitu”) to G. Następnie mamy C, E oraz A (struna „od podłogi”). Oczywiście są to nazwy dźwięków na pustych strunach, czyli wtedy, gdy lewa ręka nie naciska żadnego progu. Pamiętaj – stroimy zawsze puste struny.
Strojenie w aplikacji Guitartuna:
Po zainstalowaniu i otworzeniu aplikacji wybierz instrument ukulele. Kiedy pojawi się, proponujemy odznaczyć funkcję „auto” w prawym górnym rogu. Następnie dotknij na telefonie nazwę struny, np. „G” (od sufitu). Usłyszysz, jak ona brzmi. Zagraj wtedy ten dźwięk na swoim instrumencie (prawą ręką, bez naciskania progu lewą). Na ekranie pojawi się wskaźnik, czy należy dźwięk podwyższyć, obniżyć, czy też jest w porządku. Jeśli pojawia się „tune up” lub „tune down”, musisz ją nastroić, kręcąc lekko odpowiednim kluczem. Kręcąc w jedną stronę, podwyższasz dźwięk, a w drugą – obniżasz. Sprawdź, w którą stronę musisz obrócić kołek, żeby wysokość dźwięku zmieniła się w dobrą stronę. Skorzystaj w tym celu z wskaźnika w aplikacji. Jeśli struna zaświeci się na zielono – możesz przejść do strojenia kolejnej (kliknij wtedy w ikonkę kolejnego dźwięku). Kiedy nastroisz wszystkie 4 struny, możesz przejść do nauki gry 🙂
Jak grać prawą ręką?
Ukulele trzymaj lekko przytulone do siebie prawą ręką. Grać będziemy akordami; prawa ręka, jak na gitarze, będzie pracowała w górę i dół. Nazywamy to „biciem”. Możesz używać w tym celu samego kciuka lub wszystkich palców, kiedy złączysz je nieco opuszkami lub też kostki/piórka – czyli małej trójkątnej płytki, czasami dołączonej do instrumentu. Z uwagi na niewielki rozmiar ukulele nie będziemy grali nad otworem rezonansowym, ale już nad gryfem, w miejscu, gdzie przytwierdzony jest do pudła.
Jak grać lewą ręką?
Lewą rękę trzymaj na wysokości najwyższych progów, tak, aby obejmowała gryf (kciuk z przeciwnej strony niż inne palce). Aby złapać dany akord, palce lewej ręki będą przyciskały struny w odpowiednich miejscach, na progach. Uwaga: nie naciskamy struny bezpośrednio na danym progu, ale tuż przed nim. Jeśli więc należy nacisnąć strunę na trzecim progu, to palec umieść pomiędzy drugim a trzecim, choć bardziej w stronę trzeciego 🙂
Gra lewą ręką:
Grać będziemy w taki sposób, że ukulele będzie akompaniamentem dla linii melodycznej, a więc melodię trzeba sobie zanucić. Prawą ręką będziemy więc uderzać wszystkie struny jednocześnie. Lewa ręka będzie naciskała właściwe progi, co utworzy potrzebny akord.
Spójrzmy na akord „C”:
Akord „C” gramy naciskając trzecim palcem czwartą strunę („A”) na trzecim progu (czyli pomiędzy drugim a trzecim).
Pierwszy palec – wskazujący, drugi – środkowy itd.
Pamiętaj, że w oznaczeniach akordów bardzo ważna jest wielkość liter – akord „C” i „c” to dwa zupełnie inne akordy!
Na początek ważne jest, aby grać akordy czysto: musisz w tym celu przyciskać próg w odpowiednim miejscu z odpowiednią siłą. Jeśli słyszysz, że coś brzęczy, spróbuj docisnąć strunę nieco mocniej lub przesunąć palec.
Ćwiczenie:
Kolejnym krokiem jest ćwiczenie zmieniania akordów; docelowo chcemy umieć robić to jak najszybciej! W tym celu wykonaj poniższe ćwiczenie:
Spróbujemy zagrać na zmianę akord „C” i „G”. Tabelę akordów znajdziesz poniżej. Zagraj akord „C” 4 razy (prawa ręka niech zwyczajnie uderzy je od góry do dołu), a następnie spróbuj bez zwłoki zmienić lewą rękę na akord „G”. Następnie zagraj go również 4 razy i zmień z powrotem na „C”. Jeśli uda Ci się zmieniać akordy bez opóźnienia tym samym prawej ręki – gratulacje! Kolejny krok: inne akordy. Polecamy przećwiczyć grę najpopularniejszych, czyli np. takie zestawy:
C F C F, C G C G, C F G C F G, C G a C G a, CG a F C G a F
Kiedy opanujesz płynne zmienianie akordów, lewa ręka nie będzie stanowiła żadnej przeszkody w grze. Pamiętaj jednak, że ćwiczenie może zająć trochę czasu, dlatego stopniowo dodawaj nowe akordy, a zaczynaj grę od najprostszych piosenek.
Gra lewą ręką:
Prawa ręka może uderzać struny na dwa sposoby: od góry do dołu i odwrotnie. Oznaczyliśmy to strzałkami. Na początku, w ramach ćwiczeń lewej ręki, możesz grać po prostu w górę i w dół w równym rytmie. Na rysunku możemy przedstawić to tak:
Kolejny krok to nasze docelowe bicie: usuwamy z tego schematu…
Całość poradnika dostępna w naszych książkach: