Jak grać na kalimbie

1. Budowa instrumentu i oznaczenia dźwięków.

Kalimba składa się z małego, drewnianego pudła rezonansowego z metalowymi blaszkami. Każda z nich wydaje inny dźwięk i jest opisana numerem od 1 do 7. Im wyższy numer i dalej od środka kalimby – tym wyższy dźwięk.

Nad niektórymi cyframi zapisana jest kropka. Dźwięki na kalimbie powtarzają się: jest kilka numerów 1, numerów 2 itak dalej.

Żeby je rozróżnić, nad wyższymi zapisuje się jedną kropkę, a nad najwyższymi -dwie.

2. Jak grać piosenki z książki?

Każdorazowo zanim rozpoczniesz grę najlepiej jest sprawdzić, czy kalimba jest dobrze nastrojona. jak to zrobić znajdziesz na odwrocie. Gra na kalimbie jest bardzo prosta – każda piosenka została zapisana przy pomocy numerów.

Aby dobrze zagrać piosenkę, wystarczy, że będziesz po kolei „wciskać” blaszki z odpowiednimi numerami. Gramy, naciskając kciukami blaszki, najlepiej na samych ich końcach. Np. by zagrać „Sto lat, sto lat” musisz po kolei nacisnąć blaszki: 5, 3, 5, 3.

3. Postawa podczas gry.

Kalimbę najlepiej trzymać oburącz. Przyjmij do tego wygodną pozycję – możesz trzymać kalimbę w rękach w powietrzu, czy położyć ją na nogach. Nie ma to większego znaczenia, póki trzymasz instrument w dwóch rękach, grając kciukami.

Możesz użyć ochraniaczy na kciuki by chronić opuszki palców.

4. Strojenie kalimby

Tak jak każdy instrument, kalimba musi być odpowiednio nastrojona. Służy do tego młoteczek.

Jeśli chcemy obniżyć dźwięk, stukamy w blaszkę od góry kalimby. Stukamy tak, by lekko przesunąć blaszkę w dół instrumentu. (im blaszka jest przesunięta niżej, tym dźwięk wydawany przez nią jest niższy). Zobacz rysunek po lewej.

Jeśli chcemy podwyższyć dźwięk, stukamy w blaszkę od dołu. Stukamy tak, by przesunąć blaszkę lekko w górę (im blaszka jest przesunięta wyżej, tym dźwięk wydawany przez nią jest wyższy). Zobacz rysunek po prawej.

5. Strojenie przy pomocy aplikacji.

Skąd jednak mamy wiedzieć, czy należy dźwięk danej blaszki obniżyć czy podwyższyć? Najłatwiejszy sposób to użycie aplikacji, która nam to pokaże!

Jeśli posiadasz standardowy telefon z systemem android: Pobierz aplikację „Soundcorset tunerśmetronome”. Po jej otwarciu wybierz na górze opcję „stroik”. Zagraj dźwięk i zobacz, co stanie się ze wskaźnikiem na środku. Jeśli jest po lewej stronie, należy dźwięk podwyższyć, aż wskaźnik będzie wskazywał na środek tarczy. Analogicznie, jeśli wskazuje na prawo od środka, dźwięk jest zbyt wysoki i należy go obniżyć. Finalnie…