Jak czytać nuty literowe? (kolorowe)

Za chwilę odkryjesz najszybszy sposób na grę na keyboardzie, pianinie, akordeonie i innych instrumentach klawiszowych. Dzięki niemu każdą piosenkę (w prostej wersji) opanujesz nawet w kilka minut! Tym sposobem jest gra z nut literowych.

Podstawowe nazwy klawiszy.

Te nazwy musisz zapamiętać. Jeśli chcesz zobaczyć łatwą metodę na zapamiętanie tych liter, zobacz filmik na dole tego artykułu. Ten schemat powtarza się kilka razy na klawiaturze Twojego instrumentu.

Każdemu klawiszowi na keyboardzie (lub na innym instrumencie klawiszowym) odpowiada jedna z liter:

Dlaczego litery mają różne kolory?

Dlatego, by litery się nie myliły, to w zależności od miejsca na klawiaturze, mają inny kolor. Po kolei: niebieski, zielony, czarny, czerwony i pomarańczowy. Jednak najczęściej będziesz używał czarnych liter – które znajdują się zawsze na środku klawiatury.

Małe, czarne klawisze

Pomiędzy niektórymi klawiszami białymi znajdują się krótsze, czarne klawisze. Opisujemy je w ten sposób: po prawej stronie klawisza “C” znajduje się klawisz “C#”, po prawej stronie klawisza “D” jest “D#”, po prawej stronie klawisza “E” – nie ma czarnego klawisza, po prawej stronie klawisza “F” jest “F#” i tak dalej.

Najłatwiejsza metoda na zapamiętanie nazw klawiszy:

To wszystko! Wiesz już jak czytać nuty literowe. Teraz możesz przejść do prostych piosenek i wypróbować nuty literowe w praktyce 🙂

Zapraszamy do gry z naszych nut literowych! Znajdziesz je: TUTAJ